Dokument o odvolanom arcibiskupovi

Autor: Ivana Mochorovská | 18.3.2014 o 10:15 | (upravené 18.3.2014 o 10:36) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  563x

Premiéra dokumentu bola uvedená do kín v uplynulých dňoch. Je prirodzené, že film sa môže stretnúť s pozitívnymi i negatívnymi reakciami tých, ktorí ho mali možnosť vidieť. Odporúčam však, aby sme boli pomalí do vyrieknutia súdov, lebo slovo môže pozdvihnúť a uzdraviť, ale aj zraniť.

Patrím k tým, ktorí film videli. Možno nepatrí k dokumentom s uznávaným režisérom a vynikajúcim hereckým obsadením. Výpovedná hodnota tohto dokumentu je pre mňa v istom zmysle pochopením mnohých súvislostí a objavom, ktorý ma povzbudzuje. Tím ľudí, ktorí na dokumente spolupracovali "nezamrzol v čase". Ak nevezmeme do úvahy náboženskú rovinu a príbeh,  odvolaného arcibiskupa, tak v tomto dokumente sa nám v krátkom okamihu vybaví životný príbeh a problém každého z nás, ktorí tvoríme vzťahy. Na režisérke a protagonistoch tohto dokumentu si vážim skutočnosť, že neprestali hľadať a mali úprimnú snahu postaviť sa na stranu spravodlivosti, pravdy a práva. Naučili sme sa používať ukazovák, aby sme s dávkou škodoradosti poukázali na chyby, ktorých sa dopustili iní. Nevidíme však vlastné chyby. Dokument Olgy Záblackej neponúka novosť kauzy, ale ponúka ucelený pohľad na príbeh, ktorý sa stal a má svoje pokračovanie. Zaujímavá je myšlienka prepojenia životného príbehu s posolstvom rozprávky, ktorá je poučná a čo je dôležité má dobrý koniec. Dokument nie je v pravom zmysle provokačný, ale na druhej strane pobáda k zamysleniu. Odráža veľkosť i tragédiu človeka. Do popredia sa tisne veľkosť lásky i bolesti zároveň. Tu možno uvažovať o priamej úmere lásky i bolesti. Toto môže zvládať iba ten, kto disponuje silou Ducha. Zrazu chápeme, že sa v tomto môžme nájsť. Náš život je cestou, ktorá je neraz ťažkým zápasom medzi zradou a láskou. Aj najťažšiemu problému treba vedieť dať podobu chleba, ktorý sýti a pomáha nám dozrieť. Arcibiskup Bezák je autentický človek. K tejto autenticite sme povzbudzovaní. Nikomu z nás nepomôžu intrigy, ohováranie. To vedie k rozkladu osobnosti. My potrebujeme budovať. Dom istoty stavia iba láska, ktorá silnie bolesťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako šperk, ktorý vyhrával vojny, prehráva boj s časom

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.


Už ste čítali?